• Newsletter
  • Contribute
  • Advertise

Welcome to Homestead Hustle!
  • Home
  • About
    • Contributors
    • Giveaways
    • Free Newsletter
    • Become a Contributor
    • Contact Us
    • Advertise With Us
  • Living the Life
    • Day-to-Day
    • Funny Stories
    • Success Stories
    • Kids Who Hustle
  • Adapt and Overcome
    • Diversify the Homestead
    • Health Set-Backs
    • Overcome Objections
    • Taking a Loss
    • When to Hire and Fire
  • Marketing
    • Finding Your Niche
    • Network Strategies
    • Where to Promote
  • Fine Print
    • Forms and Tools
    • Insurance
    • Plan Your Legacy
    • Real Estate
    • Taxes
    • Major Purchases
  • Shop



How to Use a Product Pricing Worksheet

By Kaylee Vaughn on July 28, 2017 Visit Project Zenstead

Share this:

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

How to Use a Product Pricing Worksheet
for Handmade & Value-Added Products

 

Product Pricing Worksheet

For many of us homestead entrepreneurs, creating handmade or value-added products is the easy part. The hard part comes after creation, when we have to price and market our goods for sale. Creating the product often comes as second nature (something we’ve been creating our whole lives), making it can be hard to think about our items in terms of the value we’ve put in and the profit we need to make from it. Using the Product Pricing Worksheet will help take the guesswork out of pricing your product.

The Product Pricing Worksheet can help you:

  • Track and calculate the cost to produce your handmade or value-added product
  • Calculate a market price for your product
  • Be better equipped as you develop your pricing model
  • Be able to justify your market price
  • Track supplier and marketing expenses
  • Keep a record of input expenses and market pricing over time

 

Click Here to Download the Printable Product Pricing Worksheet

 

How to Use the Product Pricing Worksheet:

1. Print one worksheet for each handmade or value-added product that you make.

2. Think about each input item that goes into the creation of your product.  For instance, if you make homemade salves, your input items could include herbs, oils and beeswax. Write each item down on the worksheet.

3. Next, write down where you source each item. Items may be sourced from your own homestead or ordered in bulk from a company.

4. Write down how much it costs to source each input item.  If you order your input items in bulk, break down the cost in order to find the cost per final product produced. For instance, if you order chamomile in bulk to make salves, calculate how many tins of salve you can produce from one bulk order of chamomile. Then calculate the cost of the chamomile per tin of salve.

5. Next, consider any additional costs that are associated with the production of your product. This should include the cost to package, label, ship, and market the product.  If you sell your item online on a site like ETSY, include the listing fee and sales commission that you pay for each item. Mark all of these costs on the worksheet.

6. Now it’s time to calculate the final cost to create your product. Total all costs marked on your worksheet. Write the total in the “Cost to Produce” box.

7. Don’t forget to pay yourself for the hours of labor that you invested in creating the product – you will want to include this in your market price. Calculate the total time that it takes you to create your item. Mark this in the “Time to Produce” box.

8. Now, it’s time for you to arrive at your market price, which you will write in the “market price” box. There are many formulas available to help you arrive at a sales price based on the input cost and the time it takes you to produce your item. However, there are no hard and fast rules for pricing a handmade item and many factors can effect your market price, including competition, availability, and demand. Keep this in mind, as you calculate a market price for your item. You can always alter your prices as you learn and improve within your business.

 

Tags

  • handmade
  • pricing
  • product development
  • product pricing
  • value-added
  • worksheet

Related Posts

 
Featured, How to Promote, Market Yourself

Why Your Homestead Needs a Blog

 
Featured, Getting Started

Avoid These 5 Permaculture Design Mistakes

 
Featured, Forms and Tools, Getting Started, How to Promote, Market Yourself

Facebook Basics: Creating a Page That Works for Your Brand

 
Featured, Fine Print

Setting Up Quickbooks

 
Day-to-Day, Featured

Swiss Cheese Bread

Leave a Comment

  Cancel Comment


      Connect with Us

    • Get Our Free Newsletter!

      Subscribe to Mother Earth News

    • Live better... on less! You can have pure foods, clean water, lower bills - and the good life that you (and those you love) deserve. You'll find tips for slashing heating bills; growing fresh, natural produce at home; and more.
    • Subscribe today!

      Popular

    • Start Your Backyard Flower Farm
    • 5 Easy to Grow Plants to Sell on your Homestead
    • How to Troubleshoot Engine Problems in Your Tractor
    • Making Money with Angora Goats, Part 4
    • The true cost of starting a goat herd.
    • Recent

    • Tips to Make Your Small Space Comfortable and Cozy
    • Enjoy Your Homestead! Using Outbuildings and Designing Outdoor Spaces
    • Weather Damage: Should You Repair or Replace?
    • 6 Homestead Projects to Complete on a Weekend
    • How to Keep Your Homestead Pets Healthy


Delivered by:

Mother Earth News Grit Community Chickens Community Chickens Community Chickens
Copyright © 2025, All Rights Reserved | Privacy Policy | Terms of Use | Ogden Publications, Inc., 1503 SW 42nd St., Topeka, Kansas 66609-1265